Patron

Prof Heidi Taboada, Texas A&M University - Kingsville, Texas (USA)

Honorary Chairs

Scott Smith, Texas A&M University - Kingsville, Texas (USA)
Habib Ammari, Texas A&M University - Kingsville, Texas (USA)
Jean-Marc Ogier, Universite de La-Rochelle (France)

General Chairs

KC Santosh, University of South Dakota, USA
Ayush Goyal, Texas A&M University - Kingsville, Texas (USA)
Djamila Auoada, University of Luxembourg (Luxembourg)

Program Chairs

Aaisha Makkar, University of Derby, UK
Yao-yi Chiang, University of Minnesota (USA)
Satish K Singh, IIIT - Allahbad (India)

Local Chairs

Robert Diersing, Afzel Noore, Mahesh Hosur, Lifford McLauchlan, and Mais Nijim, Texas A&M University - Kingsville, Texas (USA)
Mehrube Mehrubeoglu, Texas A&M Univ - Corpus Christi (USA)

Special track chairs

Szilard Vajda, Central Washington University (USA)
Anuradha Kar, Paris Brain Institute (France)
Ahyoung Lee, Kennesaw State University (USA)
Surya Prakash, IIT-Indore (India)
Marzieh Khakifirooz, Tecno de Monterrey (Mexico)

Workshop chairs

David Hicks, Texas A&M University - Kingsville, Texas (USA)
Hubert Cecotti, California State University (USA)
Alice Othmani, Universite de Paris-Est (France)
Ravindra Hegadi, Central Univ of Karnataka (India)
Alaa Hameed, Istinye University (Turkey)

Area Chairs

F Ortiz-Rodraguez, Univ Auto de Tamaulipas (Mexico)
Sunil Aryal, Deakin University (AUS)
Sema Candemir, Ohio State Medical Center (USA)
Antoine Vacavant, Univ Clermont Auvergne (France)
Hoda Al Khzaimi, New York University (Abu Dhabi)
Kamlesh Tiwari, BITS Pilani (India)
Wathiq Mansoor, University of Dubai (Dubai)
Akhtar Jamil, Nat Univ Comp & Emerg Sci (Pakistan)

Local advisory committee

Robert Diersing, Texas A&M University - Kingsville, Texas (USA)
Afzel Noore, Texas A&M University - Kingsville, Texas (USA)
Mahesh Hosur, Texas A&M University - Kingsville, Texas (USA)
Mehrube Mehrubeoglu, TAMU-Corpus Christi (USA)

Publicity Team

Sam O'Neill (UK), Sameer Antani (USA), Justin Smith (USA), Sema Candemir (USA), Sivaramakrishnan Rajaraman (USA), Mufti Mahmud (UK), Mamoun Alazab (AUS), Giancarlo Fortino (Italy), Laurent Wendling (France), Xianqing Mao (Luxembourg), Virach Sornlertlamvanich (Japan), Thanaruk Theeramunkung (Thailand), Patrice Boursier (Malaysia), Sisir Sandilya (India), Janmenjoy Nayak (India), Ons Aouedi (France), Soumi Dutta (India), Deepak Jain (China), Akhtar Jamil (Pakistan), Abdelkrim Haqiq (Morocco), M Shamim Kaiser (Bangladesh)